کادایف

مضرات مصرف طولانی مدت ضدعفونی كننده ها

مضرات مصرف طولانی مدت ضدعفونی كننده ها

کادایف: استفاده از مواد ضدعفونی کننده دست و سایر محصولات ضد باکتری و ضد ویروسی از زمان شیوع همه گیری کووید-19 در جهان به شدت افزایش یافته است.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، بدون شک استفاده از مواد ضدعفونی کننده به کاهش انتقال کروناویروس کمک کرده اما همین طور می تواند در طولانی مدت مشکلاتی برای سلامت انسان و محیط زیست بوجود آورد.
در دوران همه گیری بیماری و خصوصاً در شرایطی که شرایط شستشوی دستها وجود ندارد استفاده از مواد ضد عفونی کننده بهترین راهکار است. هرچند لازم است در استفاده از این محصولات دقت لازم را داشت چونکه مصرف مداوم آنها با لطمه هایی برای سلامت هم راه است.
سایت مدیکال اکسپرس در این مطلب به تعدادی از تاثیرات مخرب مواد ضدعفونی کننده دست و سایر محصولات ضد باکتری و ضد ویروسی اشاره کرده است:
احتمال مسمومیت: ضد عفونی کننده های دست بیشتر از الکل- اتانول یا ایزوپروپانول- با غلظت ۶۰ تا ۹۵ درصد تولید شده اند و در صورت سوء مصرف ممکنست سمی باشند. نتایج یک پژوهش نشان داد که استفاده منظم از ضد عفونی کننده های دست حاوی اتانول منجر به انباشت اتانول در خون می شود که میزان آن به نسبت کم اما قابل اندازه گیری است.
بااینکه این میزان از اتانول کمتر از سطح مسومیت حاد است اما استفاده مداوم می تواند منجر به "مسمومیت مزمن" شود و خطر مشکلات سلامتی مانند اگزما یا سرطان پوست را افزایش دهد و گاهی اوقات ممکنست کشنده باشد. در کودکان نیز مسمومیت به آسانی بوسیله پوست اتفاق می افتد. همین طور آنان در معرض خطر مصرف خوراکی این مواد به صورت تصادفی هستند.
مقاومت ضد میکروبی: استفاده مکرر از ضد عفونی کننده های بر پایه الکل نیز به افزایش عوامل بیماریزا کمک می نماید برای اینکه میکروبها در مقابل این مواد به تدریج مقاوم می شوند. مقاومت آنتی بیوتیکی به شرایطی گفته می شود که باکتری ها در مقابل آنتی بیوتیک ها مقاوم می شوند و می تواند کشنده باشد.
تغییر میکروبیوم: استفاده بیش از اندازه از ضد عفونی کننده های بر پایه الکل سبب لطمه و ترک پوستی شده که اجازه می دهد ویروس های مضر و آلوده به بدن نفوذ پیدا کند. علاوه بر این، مواد ضدعفونی کننده دست باکتریهای مفید و طبیعی موجود در پوست را از بین می برد. تعدادی از پژوهشگران براین باورند که ضد عفونی کننده های دست و افراط در شستشوی دستها می تواند به میلیاردها میکروب موجود در روده لطمه وارد کند هرچند این مساله تایید نشده است.
افزایش موارد مبتلاشدن به سایر عفونتها: بااینکه ضد عفونی کننده های دست مقابل کروناویروس ها موثر هستند اما سایر پاتوژن ها را از بین نمی برند. موارد استثنا شامل انگلهایی مانند Cryptosporidium، باکتریهایی همچون Clostridium difficile و ویروسهایی مانند Norovirus است که همگی موجب اسهال و استفراغ می شوند. شستن دست تنها روش بهداشتی موثر در مقابل این عوامل بیماری زاست. اگر افراد بجای شستن دست ها با آب و صابون، در بیشتر مواقع استفاده از ضد عفونی کننده های دست را جایگزین کنند ممکنست در معرض خطر مبتلاشدن به این میکروب ها قرار گیرند که تعدادی از آنها برای افرادِ حساس و لطمه پذیر، کشنده است.
پیامدهای زیست محیطی: الکل شامل اتانول یا ایزوپروپانول می تواند تاثیر مستقیمی بر محیط زیست داشته باشد. بعنوان مثال، مطالعات نشان داده که ریختن اتانول به دریاچه ها، حوضچه ها، رودخانه ها و اقیانوس ها می تواند به گونه های آبزی لطمه برساند.
منبع:

1399/12/28
13:56:02
0.0 / 5
1095
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پوست , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif