کادایف
در گفت وگو با كادایف تاكید شد

ادامه روند کاهشی کرونا در ایران

ادامه روند کاهشی کرونا در ایران

عضو کمیته ی علمی کشوری مقابله با کرونا ضمن تاکید بر این که کرونا در کشور به روند کنترل کننده ای رسیده است، اظهار داشت: با وجود این که خیلی به شرایط مان خوشبین و امیدوار هستم، ولی حداقل نیاز است که دو هفته این حالت آرامش طی شود تا نفس راحتی بکشیم؛ بنابراین هنوز زود است که رعایت پروتکل ها را کاهش دهیم.


دکتر مجید مختاری در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به شرایط مطلوب فعلی کرونا در کشور، اظهار داشت: آمار بستری، آی سی یو، مبتلا شدن و مرگ و میر در شرایط کنترل شده است و در روند خوبی از نظر بیماری قرار داریم. مقداری نوسان داریم، اما این نوسانات خطرناک و هشداردهنده نیست. برخی می خواهند پاندمی را در کشورهای خود آخر یافته اعلام کنند که این مورد غلط است؛ چونکه کشورها با یکدیگر در ارتباط هستند و اتمام پاندمی در یک کشور نمی تواند اتمام پاندمی جهانی باشد.
وی ادامه داد: حالا داریم می بینیم که در چین و برخی کشورهای دیگر تعداد موارد بیماری بسیار زیاد است و بنابراین با وجود این که خیلی به شرایط مان خوشبین و امیدوار هستم ولی حداقل نیاز است که دو هفته این حالت آرامش طی شود تا نفس راحتی بکشیم؛ بنابراین هنوز زود است که رعایت پروتکل ها را کاهش دهیم و زود است که گرفتار عادی انگاری در شرایط جامعه شویم.
او تصریح کرد: رفتار ویروس هایی مثل کرونا و آنفلوآنزا غیرقابل پیشبینی است. بیشتر از یکصدسال گذشته وقتی که آنفلوآنزای اروپایی سراسر دنیا را گرفت، بشر گرفتار همین اشتباه شد و فکر کرد پاندمی تمام شده است؛ در صورتیکه بعد از آن غافلگیر شد و مرگ و میرهای زیادی پس از پایین آوردن سپرها در مقابل بیماری رخ داد؛ پس نباید این اشتباه تکرار شود.
وی درباره علت عدم بروز موج های بیماری بعد از تعطیلات نوروز علیرغم هشدارها نسبت به سفرها و دید و بازدیدهای نوروزی، خاطرنشان کرد: چند سویه از امیکرون بروز کرده است و این سویه های تلفیقی از BA۱ و BA۲ خوشبختانه علیرغم این که سرایت پذیری بیشتری دارند، اما کشندگی بیشتری ندارد. به نظر می آید روندی که در کشورهای شبیه ایران می بینیم، ایجاد ایمنی زیاد در سطح جامعه است؛ یعنی تعداد زیادی از مردم امیکرون را بسیار خفیف گرفتند و به نظر می آید ایمنی وسیعی بوجود آمده است.
او تصریح کرد: از طرفی فراموش نکنید که واکسیناسیون در ایران یکی از موفقیت های بزرگ بوده است و ایران جزو کشورهای برتر واکسیناسیون است؛ پس ایجاد ایمنی عمومی به واسطه ابتلای افراد به امیکرون و واکسیناسیون را میتوان علت عدم افزایش آمار دانست.
مختاری درمورد احتمال بروز موج هفتم کرونا در کشور، خاطرنشان کرد: پاسخ به این سؤال خیلی سخت است. در چین تعداد مبتلایان به صورت غیر مترقبه ای افزایش پیدا کرده است. اگر قرار باشد با سویه جدیدی از کرونا مواجه شویم که توانایی بیشتری داشته باشد، شرایط بد و غیر قابل پیشبینی خواهیم داشت؛ ولی اگر با همین روند پیش رویم و گرفتار سویه های ترکیبی نشویم، به احتمال زیاد پیک های بعدی وحشتناکی نخواهیم داشت.
وی در خاتمه بیان نمود: حالا سویه های دیگری که قرابت زیادی به امیکرون دارد در کشورهای دیگری مشاهده شده است. بعنوان مثال در شهر لامبوردی ایتالیا به تازگی تعداد زیادی از این موارد دیده شده است و حدود ۳۵ درصد مواردشان از این سویه جدید است، ولی این نوید بخش است که این سویه بستری بیمارستانی و بخش آی سی یو را افزایش نداده است. در سایر کشورها هم زیر یک درصد از این سویه نسبتا جدید گزارش شده است؛ پس هم اکنون ایجاد شرایط هراس انگیز درست نیست؛ چونکه امیدواریم اگر با این روند پیش رویم و واکسیناسیون را با قدرت ادامه دهیم، به احتمال زیاد مشکلی نخواهیم داشت. خوشبختانه این سویه ها به واکسن حساس هستند و احیانا به آنتی بادی های امیکرونی هم حساس خواهند بود.1401/02/23
13:14:23
5.0 / 5
196
تگهای خبر: بیماری , توانایی , سفر , كرونا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif