کادایف

چاقی شکم عوامل و راهکار

چاقی شکم عوامل و راهکار

کادایف: به گزارش کادایف، بوشهر کارشناس تغذیه اظهار داشت: چاقی شکمی احتمال مبتلا شدن به بیماری های مزمن و التهابی را در افراد بالا می برد.


تهمینه خلفی چهارشنبه ۲۸ دی اظهار نمود: به تجمع چربی در ناحیه شکم، چاقی شکمی گفته می شود و چاقی شکمی در مردان و زنان بعد از یائسگی بیشتر دیده می شود.
وی خاطرنشان کرد: به اندازه دور کمر مساوی یا بیشتر از ۹۰ سانتی متر در هر دو جنس چاقی شکمی گفته می شود و هر چه دور کمر بیشتر باشد احتمال مبتلا شدن به بیماری های مزمن و التهابی هم بیشتر می شود.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان بیان نمود: چاقی شکمی سبب بیماری های قلبی-عروقی، دیابت نوع ۲، فشارخون بالا، سرطان سینه، سرطان کولون، آسم، سکته قلبی یا مغزی می شود. رژیم غذایی ناسالم، مصرف مشروبات الکلی، کم تحرکی، استرس ژنتیک، خواب ناکافی و استعمال دخانیات از علل اصلی چاقی شکمی است.
وی در مورد تاثیر رژیم غذایی ناسالم در ایجاد چاقی شکمی اظهار داشت: مصرف خوراکی های شیرین مثل انواع شیرینی ها، شکلات، خوراکی های صنعتی و نوشابه ها از بدترین عادات غذایی هستند که در کوتاه مدت منجر به جذب کالری بالا و ازدیاد چربی شکمی می شوند.
این کارشناس تغذیه با اشاره به اینکه از دیگر عادت های غذایی غلط، رژیم کم پروتئین است و کمبود بعضی ویتامین و املاح سبب افزایش چاقی شکمی می شود، اضافه کرد: اگر کالری جذب شده در وعده های غذایی بالا و فعالیت بدنی پایین باشد و کالری مازاد به صورت چربی در اطراف شکم جمع می شود ازاین رو تحرک و ورزش یکی از اقدامات بسیار مهم برای سوزاندن چربی و چاقی شکمی است.
خلفی ضمن اشاره به نقش استرس ها در چاقی شکمی خاطرنشان کرد: در استرس های مزمن، هورمونی در بدن با نام کورتیزول آزاد می شود که متابولیسم و سوخت وساز بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. این هورمون، چربی های مازاد را به سمت شکم هدایت می کند.
وی اظهار داشت: طی تحقیقات انجام شده در حوزه چاقی و عوامل در رابطه با آن؛ ژنتیک فرد یکی از عوامل مؤثر در بروز چاقی شکمی است و ژن های چاقی با کاهش سوخت وساز بدن، افزایش هورمون های اشتهاآور و جذب بیشتر کالری غذایی در ابتلای فرد به چاقی نقش دارند بنابراین کودکانی که والدین آنها مبتلا به چاقی هستند بیشتر از سایرین در معرض مبتلا شدن به چاقی شکمی هستند.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان تصریح کرد: خواب ناکافی در پرخوری و جذب کالری بیشتر تاثیر دارد و از طرفی دیگر کم خوابی تعادل هورمونی بدن را برهم می زند و با ایجاد اختلالات متابولیسمی سبب ازدیاد چربی شکمی می شود.
به گزارش کادایف به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی بوشهر، خلفی بیان نمود: متأسفانه استعمال دخانیات هم همانند خواب ناکافی بعنوان یک فاکتور خطر برای مبتلا شدن به چاقی عمل می کند، این فاکتور باآنکه ارتباط مستقیم و آشکاری با چاقی ندارد، اما با تاثیر مخرب بر متابولیسم بدن زمینه را برای بروز چاقی مهیا می کند.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان اظهار داشت: با رعایت برنامه غذایی متعادل و متناسب، افزایش فعالیت بدنی، کنترل استرس، تنظیم ساعت خواب و دریافت کافی ویتامین D میتوان چربی شکمی را کم کرد.1401/10/28
15:20:11
5.0 / 5
203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif