کادایف
یافته محققان نیوزیلندی؛

گلوتن گندم ممکن است موجب التهاب مغز شود

گلوتن گندم ممکن است موجب التهاب مغز شود

کادایف: تحقیقات روی موش ها نشان میدهد که گلوتن گندم موجود در رژیم غذایی ممکنست در التهاب مغز دخیل باشد.به گزارش کادایف به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، پژوهشگران در نیوزیلند مشاهده نمودند که گلوتن گندم می تواند موجب التهاب مغز در موش شود.
مطالعه اخیر آنها نشان داد که گلوتن اضافه شده به رژیم غذایی کم یا پرچرب موجب التهاب در ناحیه هیپوتالاموس مغز که متابولیسم را تنظیم می کند، می شود.
متخصصان این نظریه را مطرح می کنند که گلوتن ممکنست یک پاسخ ایمنی التهابی مشابه آن چه افراد مبتلا به بیماری سلیاک تجربه می کنند، بوجود آورد.
این تحقیق التهاب سلول های عصبی را با شروع بیماری متابولیک مرتبط می کند.
گلوتن پروتئینی است که در گندم، جو، چاودار و سایر غلات پرمصرف وجود دارد. همین طور به خیلی از غذاهای فرآوری شده نیز اضافه می شود.
تحقیقات نشان داده است که گلوتن می تواند در التهاب محیطی در دستگاه گوارش و سیستم عصبی روده دخیل باشد.
به گفته پژوهشگران دانشگاه اوتاگو در نیوزلند، گلوتن گندم ممکنست موجب التهاب مرکزی در مغز نیز شود.
دکتر «الکساندر تاپس»، نویسنده اصلی مطالعه، اظهار داشت: «افزودن گلوتن به هر یک از رژیم های غذایی به افزایش قابل توجه در تعداد میکروگلیا و آستروسیت ها در هسته هیپوتالاموس، منطقه کلیدی مغز برای کنترل متابولیسم منجر گردید.»
آستروسیت ها و میکروگلیاها دو نوع سلول ایمنی در مغز هستند. آنها شبیه ماکروفاژها هستند که در خون یافت می شوند و در التهاب نقش دارند.
ناحیه هیپوتالاموس مغز مسئول تنظیم عملکردهای متابولیک است که وزن و قند خون را کنترل می کند.
محققان دانشگاه اوتاگو این فرضیه را مطرح نمودند که التهاب هیپوتالاموس ناشی از گلوتن می تواند منجر به لطمه مغزی، افزایش وزن بدن و اختلال در تنظیم گلوکز خون شود.
این شرایط ممکنست خطر اختلال در عملکرد حافظه را افزایش دهد.
در حالی که این تحقیق بر روی موش ها انجام شد، دکتر تاپس اشاره کرد که موش ها و انسان ها چندین عامل فیزیولوژیکی مشترک دارند و این نتایج ممکنست در مورد انسان ها هم صادق باشد.


منبع:

1402/06/11
08:16:14
5.0 / 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱