کادایف

نیكوتین آرامش می آورد؟

نیكوتین آرامش می آورد؟

كادایف: معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت اظهار داشت: افراد برپایه باوری اشتباه مبنی براینكه استعمال دخانیات به رفع استرس و تنش عصبی آنها كمك می نماید، به مصرف آن روی می آورند، اما به صورت ناخودآگاه به سیگار و نیكوتین موجود در آن اعتیاد پیدا می كنند و همین وابستگی، به تدریج حس لذت را به اعتیاد سوق می دهد.  بنابراین باید توجه گردد كه مصرف دخانیات منجر به آرامش مطلق نمی گردد.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، علی اسدی درباره آثار مخرب مصرف دخانیات و مواد مخدر بر سلامت افراد، اظهار داشت: مصرف دخانیات و مواد مخدر و سایر موادی كه در فرد تولید وابستگی میكند، دارای مضرات جسمی و روانی هستند، مضرات جسمی آنها به ریه، قلب، سیستم اعصاب و همینطور دستگاه تنفسی انسان صدمه وارد میكند، اما آثار روانی با پیدایش مشكلات رفتاری و اختلالات روانی فرد را تحتالشعاع قرار میدهد.
وی درباره آثار روانی مصرف مواد مخدر محرك تصریح كرد: مواد محرك و آمفتامینها بیش از مواد دخانی به سلامت روان فرد صدمه میزنند، موادی مانند حشیش، شیشه، گل، هرویین و قرصهای نشاطآور كه جزو مواد مخدر محرك محسوب میشوند، برخلاف این باور غلط كه در ابتدا اعتیادآور نیست، به شدت بر تولید وابستگی رفتاری فرد اثرگذار است و سبب تولید بیماریهای اعصاب و روان میشود.
اسدی با اشاره به اینكه مصرف مواد مخدر محرك دارای آثار روانی دراز مدت و كوتاه مدت است، خاطرنشان كرد: كسانی كه دائما در معرض فشارهای عصبی و محیطی قرار دارند، بیشتر از دیگران در معرض گرایش به اعتیاد هستند. موقعیتهایی همانند كنكور، از دست دادن نزدیكان، شكستهای عاطفی، مالی، شغلی، تحصیلی و انتخاب همسر ممكن است در زندگی هر جوانی پیش آید كه آنها را مستعد گرایش به سمت مصرف سیگار و مواد مخدر میكند.
معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درمورد آثار روانی مصرف دخانیات بر سلامت روان، بیان كرد: افراد برپایه یك باور اشتباه مبنی براینكه استعمال دخانیات به رفع استرس و تنش عصبی آنها كمك میكند، به مصرف آن روی میآورند، اما به صورت ناخودآگاه به سیگار و نیكوتین موجود در آن اعتیاد پیدا میكنند و همین وابستگی، به تدریج حس لذت را به اعتیاد سوق میدهد. ازاین رو باید توجه گردد كه مصرف دخانیات منجر به آرامش مطلق نمیشود.
وی ادامه داد: افرادی كه به مصرف سیگار اعتیاد پیدا می كنند، بیشر از سایر افراد به مصرف مواد مخدر محرك تمایل نشان می دهند، دلیل آن هم مقاوم شدن بدن به ماده اعتیادزای سیگار و كشش آنها برای كسب لذت و آرامش بیشتر است.
بنابر اعلام وبدا، اسدی با اشاره به اینكه راهكار رهایی از تنش عصبی و استرسها، سیگار و موادی از این قبیل نیست، تصریح كرد: افراط در مصرف هر نوع مادهای، فارغ از مفید یا مضر بودن، سبب اعتیاد میشود. ازاین رو مردم برای رفع تنش و دغدغههای روانی خود نباید به دنبال راهكارهای موقتی مضر بروند؛ چراكه بعداز مدتی همین راهكارها، به ایجاد مشكل تازهای در زندگیشان مبدل میشود.
معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به اینكه مصرف كنندگان مواد دخانی در معرض مبتلا شدن به افسردگی هستند، تصریح كرد: برپایه برخی مطالعات، علت تاثیر سیگار در بروز افسردگی، نیكوتین موجود در آن است. آزمایش ها تایید میكنند كه نیكوتین موجود در سیگار مانند محرك عمل كرده و باعث آزاد شدن انتقال دهندههای عصبی در مغز میشود، مغز هم به این ماده معتاد شده ونمیتواند بدون آن فعالیت طبیعی خویش را انجام دهد.
وی اظهار داشت: ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بعد از دود كردن آخرین نخ سیگار مقدار نیكوتین در بدن آغاز به كاهش میكند و همین امر در فرد سیگاری باعث بروز اضطراب میشود كه ارتباط بسیار نزدیكی با مبتلا شدن به افسردگی دارد. بدین سان تغییرات دائمی در سیستم اعصاب كه از استعمال سیگار ناشی میشود به بروز افسردگی میانجامد كه در طول زندگی با فرد سیگاری میماند و غلبه بر آن دشوار است.
اسدی تصریح كرد: مواجهه با مسائل و مشكلات مختلف در زندگی بار روانی به همراه دارد و ممكن است، روان فرد را به چالش بكشد. ازاین رو بهترین راهكار رفع اینگونه تنشها، رجوع به مشاور و روانشناس است و باید تصریح كرد كه مصرف دخانیات آرامش مقطعی و كوتاه مدت تولید میكند، كمااینكه آثار دراز مدت مخربی به همراه خواهد داشت.1397/03/01
19:36:00
5.0 / 5
1750
تگهای خبر: بهداشت , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif