کادایف

مداخله پزشكی مراكز غیرمجاز، دردسر جدید برای متولیان سلامت در استان مركزی

مداخله پزشكی مراكز غیرمجاز، دردسر جدید برای متولیان سلامت در استان مركزی

به گزارش كادایف مركزی معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی اراك اظهار داشت: مراكز غیرمجاز ارائه كننده خدمات بهداشتی و پزشكی در استان مركزی دردسرساز شده اند.


دکتر بهمن صادقی صده هجدهم آبانماه در جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت و خانواده استان مرکزی با اشاره به انجام فعالیت پزشکی در بعضی مراکز فاقد مجوز و حتی دارای مجوز بیان کرد: در وضعیت کنونی که دانشگاه تمام تمرکز خودرا بر مهار و کنترل بیماری کرونا قرار داده است، متاسفانه روزانه با شکایاتی مواجه هستیم که نشان میدهد در مراکز غیر مجاز کارهای بهداشتی و پزشکی انجام می شود.
وی اشاره کرد: در این راستا با دو نوع مرکز روبرو می باشیم، مراکز فاقد مجوز که درصد بالایی نیستند و می توان با آنها برخورد ضابطه مندی تری داشت و مراجع نظارتی و قضایی می توانند به موضوع آنها آسان تر ورود کنند، البته به سبب زیرزمینی و سیال بودن پیدا کردن این مراکز قدری دشوار است، اما بعد از یافتن آنها برخورد قاطع تر خواهد بود.
صادقی اضافه کرد: در کنار این مراکز، مراکز دارای مجوز نیز وجود دارند که مطابق پروانه دریافت شده ارائه خدمت نمی کنند، مانند برخی سالن های آرایشی که بجای ارائه خدمات زیبایی و آرایشی، خدمات لیزر، تتو و تزریق ژل و... انجام می دهد، در مراکز پوست و زیبایی متخصص امر ارائه خدمت نمی کند، مراکز ماساژ درمانی که باید فقط ماساژ آرامبخش انجام دهند مداخله پزشکی می کنند و حتی برخی عطاری ها مبادرت به ارائه خدمت پزشکی و تجویز دارو می کنند.
وی با اشاره به مراکز دندانسازی فاقد تخصص یا مراکز عینک سازی که مبادرت به معاینه و تجویز عینک می کنند در صورتیکه فقط مجاز به فروش عینک آفتابی یا فریم عینک طبی هستند، اظهار داشت: فعالیت مراکز سولاریوم تحت هر شرایطی ممنوع می باشد، اما در استان شاهد فعالیت این مرکز هستیم یا مراکز حرکات اصلاحی که از تربیت بدنی مجوز می گیرند مبادرت به ارائه خدمات فیزیوتراپی و کاردرمانی می کنند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک اشاره کرد: اگر هر ارگانی که مجاز به صدور مجوز فعالیت این مراکز است، هم پوشانی با این خدمات و خدمات پزشکی می بیند باید در قالب نشست های مشترک، دانشگاه علوم پزشکی را در جریان بگذارد، مسلما اگر دانشگاه مجوزی صادر کند مسئول نظارت بر فعالیت ها هم خواهد بود، اما زمانی که از صدور این مجوز ها هیچ اطلاعی نداریم، مسلما در مباحث نظارتی هم نقشی نخواهیم داشت و فقط با شکایات از این مراکز روبرو می شویم.
وی با اعلان اینکه پروسه صدور مجوز باید مدیریت شده باشد، اظهار داشت: حد و حدود فعالیت ها و نحوه برخورد با تخلفات باید مشخص باشد چونکه جرائم صادره اصلا بازدارند نیست، همین طور برنامه نظارتی و ارزیابی مستمر لازم است و در این راستا دانشگاه و معاونت درمان آماده نظارت های مشترک هستند.
صادقی با اشاره به اینکه معاونت درمان دانشگاه فاقد ضابط قضایی است، اظهار داشت: کارشناسان نظارتی معاونت برای وضعیت خاصی تعریف شده اند بنا بر این لازم است که برای این چنین اموری ضابط قضایی برای حوزه معاونت درمان در نظر گرفته شود، مجازات متخلفان روشن بیان شود و هماهنگی بیشتری بین ارگان های صادر کننده مجوز مانند اتاق اصناف و تربیت بدنی با دانشگاه علوم پزشکی شکل گیرد.
منبع:

1399/08/18
13:25:43
5.0 / 5
1374
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , پوست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif