کادایف
رئیس كل سازمان نظام پزشكی:

راهی جز واكسن برای كنترل كرونا نداریم

راهی جز واكسن برای كنترل كرونا نداریم

به گزارش کادایف رئیس کل سازمان نظام پزشکی با تکیه بر اینکه راهی جز استفاده از واکسن برای کنترل بیماری کشنده کرونا نداریم، اظهار داشت: اگر واکسیناسیون در زمان مناسب انجام نشود، جهش های ویروس می تواند اثر واکسن را کم کرده و به اصطلاح ویروس از واکسن فرار کند.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا ظفرقندی در نشست خبری سازمان نظام پزشکی، اظهار داشت: اهمیت بحث کنترل کرونا از راه واکسن بر کسی پوشیده نیست. ما با یک بیماری کشنده روبرو می باشیم که خوشبختانه راه کنترل آن تولید و تأثیر واکسن است. در حالیکه در بعضی بیماری ها که مردم سال ها با آن درگیرند، مانند اچ آی وی هنوز واکسن ندارند.
وی ادامه داد: در زمینه تولید واکسن کرونا کار علمی ارزشمندی در دنیا و با مدلهای مختلف انجام شد و موفقیت بالای ۹۵ درصد حاصل شده که یک پیشرفت جهانی است.
ظفرقندی افزود: در ایران هم اقدامات ارزشمندی در زمینه تولید واکسن انجام شده و حداقل هشت مرکز هم هستند که دارند روی واکسن کرونا در کشور کار می کنند. باید توجه کرد که راهی جز استفاده از واکسن برای کنترل این بیماری کشنده نداریم.
وی اظهار داشت: کرونا یک تا یک و نیم درصد مرگ و میر و چهار درصد بستری دارد و تولید واکسن برای کنترل آن موفقیت علمی بزرگی به حساب می آید. چه واکسن هایی که MRNÀ هستند، چه واکسن های پروتئین بِیس و چه واکسن های ویروس کشته شده و ضعیف شده می توانند موثر باشند.
وی با اشاره به اینکه باید در زمان مناسب و سریعی این واکسن تولید، توزیع و استفاده شود، اظهار داشت: حقیقت موجود این است که مشخص شده که این ویروس جهش هایی را انجام می دهد. حالا در انگلیس شاهدیم که رشد بیماری صعودی و عمودی شده و مرگ و میر در بعضی کشورهای اروپایی بالای ۱۰۰۰ در روز است. در بعضی قسمت های انگلیس ۷۰ درصد ابتلایشان از ویروس جهش یافته است که زنگ خطری برای همه است. در آفریقای جنوبی هم ویروس جهش داشته که ۹۰ درصد ابتلاها در بعضی مناطق آنجا هم از نوع جهش یافته است. در عین حال باید بدانیم که ویروس هم مختص یک کشور نیست و می تواند منتشر شود. همانطور که ویروس جهش یافته انگلیس را در ایران هم مشاهده کردیم که البته خوشبختانه فعلا در کنترل است.
ظفرقندی تصریح کرد: اگر در یک زمان مناسب واکسیناسیون انجام نشود، این جهش ها می تواند اثر واکسن را کم کرده و به اصطلاح ویروس از واکسن فرار کند. ازاین رو مبحث مهم این است که واکسن برای پیشگیری از مرگ و میر و قطع زنجیره انتقال اهمیت دارد. از طرفی ما هر روز به نتایج جدیدی می رسیم مثلا گفته می شد که واکسن برای افرادی که قبلا مبتلا شدند نیاز نیست، اما مطالعات جدید نشان داده است اگر سطح آنتی بادی این افراد کاهش یافته باشد، باید تزریق کنند که این در میزان تولید واکسن هم موثر است. یا اینکه باید تزریق واکسن پس از مدتی تجدید شود. به صورتی که برخی کشورها پیش خرید زیادی از واکسن و چند برابر جمعیت شان انجام دادند تا احتیاج به دوزهای تکراری حتی برای سالهای بعد را تأمین کنند.
ادامه داردمنبع:

1399/10/22
13:27:11
0.0 / 5
1115
تگهای خبر: بیماری , پروتئین , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif