کادایف

نشانه های درگیری ریه در بیماران كرونایی

نشانه های درگیری ریه در بیماران كرونایی

به گزارش کادایف دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با تکیه بر این که همه واکسن های کرونا موثر و کارامد هستند، تزریق واکسن برای افراد دارای آلرژی را بلامانع خواند.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر عابدینی فوق تخصص ریه و مسئول ای سی یو اورژانس کرونا بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره کاهش آمار بیماران کرونایی اظهار داشت: الان در پیک چهارم بیماری قرار داریم و خوشبختانه آمار بیماران بستری و مراجعان سرپایی رو به کاهش است.

به گفته وی گرچه تختهای بستری کرونا همچنان اشغال است اما به نظر می رسد تعداد بیماران رو به کاهش است و مطمئنا همکاری مردم، رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک، فاصله گذاری و واکسیناسیون گروه های پر خطر به کنترل بیماری کمک می نماید.


نشانه های درگیری ریه در بیماران کرونایی
دکتر عابدینی با بیان اینکه ۸۰ درصد افراد بیماری کرونا را به صورت خفیف تجربه می کنند و درگیری ریوی ندار ند اظهار داشت: در سایر افراد جامعه به دلیل دارا بودن ریسک فاکتور هایی نظیر دیابت، فشارخون، ضعف سیستم ایمنی امکان دارد شاهد درگیری ریوی، نارسایی تنفسی و حتی مرگ باشیم.
وی اضافه کرد: معمولا درگیری ریه بنا به نوع موتاسیون ویروس متفاوت می باشد و امکان دارد روز سوم و یا هفته دوم بیماری مشخص می شود.
این فوق تخصص ریه تصریح کرد: در نوع کلاسیک ووهان درگیری و التهاب ریه هفته دوم مشاهده می شد اما در جهش های جدید این فاز التهابی زودتر آغاز می شود و حتی روز چهارم هم دیده می شود.
وی شروع علائم تنفسی نظیر سرفه های خلط دار، بی اشتهایی، تب مداوم بیشتر از چهار روز یا تب مجدد بعد از چند روز بهبودی، افت اکسیژن را از علائم در گیری ریه ذکر کرد.
دکتر عابدینی برپایه مطالعات بین المللی و تجربیات یاد آور شد: در ویروس انگلیسی درگیری ریوی شدیدتر است و مردم به صورت خانوادگی و خوشه ای مبتلا می شوند. خاصیت سرایت پذیری ویروس آنقدر زیاد است.
این فوق تخصص ریه به وجود مرحله ای در بیماری کرونا بنام سندرم فاز التهابی یا شروع آبشار سایتوکینین اشاره نمود که در آن بیمار در عرض چند ساعت وارد این فاز التهابی می شود و بی قراری، کاهش اشتها، افت اکسیژن، تنگی نفس، درد قفسه سینه را از علائم آن برشمرد.
به نقل از ایشان، نکته مهم تشخیص زودهنگام این فاز التهابی و درمان آن است.
دکتر عابدینی درمورد اینکه ریه بیمار کرونایی چه زمانی به حالت نرمال برمیگردد اظهار داشت: این مورد به شدت درگیری ریه بیمار، مدت زمان بستری در بیمارستان، نوع وسایل استفاده شده برای افزایش اکسیژن رسانی در وی بستگی دارد اما انتظار داریم که فرد سه تا شش ماه پس از بهبودی بتواند به زندگی معمولی خود برگردد.
وی تصریح کرد: هر چه درمان فاز التهابی در بیماران سریعتر و در شروع ان صورت گیرد صدمه های ریوی بیمار کمتر و بهبودی وی سریعتر خواهد بود.
وی سیاه شدن لبها و ناخن های دست به دنبال فعالیت در بیماران را از علائم افت اکسیژن و درگیری ریه دانست و به افراد مبتلا سفارش کرد در صورت مشاهده این وضعیت به مرکز درمانی جهت بررسی وضعیت ریه ها و اندازه گیری میزان اکسیژن خونشان رجوع کنند.
به گفنه این فوق تخصص ریه افرادی که مبتلا به کرونا شدند؛در نوع خفیف و متوسط بیماری چهار هفته و در نوع شدید شش هفته بعد از بهبودی کامل می تواند واکسن دریافت کند.
وی خاطرنشان کرد کسی که واکسن دریافت کرده ناقل بیماری نیست. چونکه با عنایت به اینکه واکسنها از یک بخش پروتئینی ویروس یا ویروس کشته شده ساخته شده اند نمیتواند بیماری را منتقل کند.
وی اضافه کرد: واکسنها برای افزایش قدرت دفاعی بدن استفاده می شوند. با تزریق واکسن که حاوی بخشی از ویروس یا ویروس کشته شده است شرایطی را ایجاد می نماییم که سیستم ایمنی فرد با آن مقابله و از بدن دفاع کند. ازاین رو در صورت مواجهه با ویروس اصلی میتواند دفاع خوبی از بدن داشته باشد و بیماری با عارضه کمتری تظاهر کند.


کدام واکسن بهتر است؟
دکتر عابدینی ضمن اشاره به شعار سازمان بهداشت جهانی در خصوص اینکه واکسنی بهتر است که در دسترس قرار دارد اظهار داشت: هر واکسنی که در مراکز بهداشتی تزریق می شود موثر و خوب است.
وی ضمن اشاره به اینکه هر واکسنی عوارض و فواید خودش را دارد اضافه کرد: واکسن کشته شده که کمترین عارضه را در فرد بوجود می آورد و امکان دارد میزان ایمنی کمتری هم ایجاد نماید.
به گفته وی واکسن های حاوی بخشی از بدن ویروس زنده عوارض بیشتری در افراد دارند و امکان دارد فرد گرفتار تب لرز و علائم شبیه کرونا در ۲۴ ساعت اول شود اما ایمنی زایی ان هم بیشتر است.
وی در ادامه به هموطنان سفارش کرد: بهترین واکسن همان است که در دسترس شما قرار دارد ازاین رو واکسیناسیون خویش را انجام دهید.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: بیماران سرپایی در صورت مبتلا شدن به بیماری کرونا میتوانند به همکاران پزشک عمومی در مراکز ۱۶ ساعته رجوع کنند و لازم نیست به متخصص رجوع داشته باشند اما در صورت مشاهده نشانه های درگیری ریه باید به متخصص رجوع کنند.

تزریق واکسن برای افراد دارای آلرژی؛ بلامانع

وی درمورد عوارض واکسنها اظهار داشت: برخی افراد هیچ عارضه ای حتی تب معمولی را بعد از واکسیناسیون تجربه نمی کنند اما در بعضی افراد هم شاهد بروز عوارض ناشی از واکسن هستیم که این مورد بسته به سیستم ایمنی بدن افراد و پاسخ آنها به واکسن متفاوت می باشد.
وی داروی اومالیزوم را نوعی انتی IGE برشمرد که در مبتلایان به اسم و کهیر مورد استفاده قرار می گیرد و برای اثربخشی بیشتر واکسن سفارش کرد که این قبیل داروها نباید دو هفته قبل و پس از تزریق واکسن مصرف شوند و بعد از واکسیناسیون هم بهتر است برای درمان اسم مقاوم نهایتا از پردنیزلون ۵ میلی یا ۷.۵ میلی استفاده گردد.
این فوق تخصص ریه تزریق واکسن را برای افرادی که دارای آلرژی هستند بلامانع عنوان نمود و اظهار داشت: این افراد حساسیت خویش را هنگام واکسیناسیون در مراکز بهداشتی به مراقبان سلامت اعلام نموده و حداقل نیم ساعت بعد از تزریق همانجا بمانند تا در صورت عوارض احتمالی تحت مراقبت قرار گیرند.
به گفته دکتر عابدینی. منعی برای تزریق واکسن در بیماران مبتلا به cll وجود ندارند اما نظر پزشک معالجشان مهم می باشد.
براساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی در مورد رفع مشکل کم اشتهایی بیماران کرونایی بعد از بهبودی اظهار داشت: اگر بعد از بهبودی همچنان کاهش اشتها دارند می توانند از ترکیبات روی یا شربت های اشتها اور یا نصف قرص سیپروهپتادین استفاده کنند. اما اگر در طول بیماری با کاهش اشتها مواجهند حتما باید به پزشک رجوع کنند چونکه امکان دارد گرفتار درگیری ریه شده باشند.
دبیر کمیته علمی ستاد کشوری کووید ۱۹ در خاتمه سخنان خود تصریح کرد: بیماری کووید درحال حاضر مساله مهمی در تمام دنیا است و ابعاد مختلف زندگی فردی، اجتماعی، سلامتی اقتصادی، رفاهی و فرهنگی را درگیر کرده است و بدون تردید کنترل آن بدون واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی فراهم نمی گردد.
منبع:

1400/02/24
21:57:54
5.0 / 5
523
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif