کادایف
معاون سازمان امور اجتماعی در گفت و گو با ایرنا:

تغییر ساعت كار بر سلامت روان جامعه اثر منفی می گذارد

تغییر ساعت كار بر سلامت روان جامعه اثر منفی می گذارد

كادایف: تهران- معاون سازمان امور اجتماعی اظهار داشت: تغییر ساعت كار با هدف صرفه جویی در مصرف برق و كاهش بار ترافیكی انجام می گردد اما این تصمیم بر روابط اجتماعی اثرگذار است، فرصت ارتباطات اجتماعی را از شهروندان می گیرد و بر سلامت روان جامعه اثر منفی می گذارد.


اواخر هفته گذشته محمد حسین مقیمی، استاندار تهران از پیشنهاد تعیین پلكانی ساعت كاری ادارات، مدارس، دانشگاهها و مشاغل آزاد برای نیمه دوم سال (از مهرماه) اطلاع داد و اعلام نمود كه این بسته پیشنهادی به هیات دولت ارسال خواهد شد.
مقیمی توضیح داد: بر طبق این پیشنهاد ساعت شروع كاری ادارات با آغاز فعالیت مدارس و دانشگاه ها و هم مشاغل آزاد متفاوت خواهد بود تا بار ترافیك بخصوص در پایتخت بهتر مدیریت شود.
استاندار تهران گفته است كه در این طرح می توانیم ساعت كاری ادارات را از ساعت 7، ساعت شروع مدارس و دانشگاه ها را از ساعت 8 و ساعت شروع كار بازاریان و كسبه را از ساعت 9 تعیین نماییم.
رضا محبوبی، معاون امور اجتماعی سازمان اجتماعی كشور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا درباره طرح تغییر ساعت فعالیت شهروندان تهرانی بر ضرورت مطالعه درباره نتایج اجتماعی این تغییر تصریح كرد و اضافه كرد: تغییر ساعت كار می تواند عوارض اجتماعی به دنبال داشته باشد و به نظر می آید لازم است پژوهش در مورد این تصمیم مهم انجام گیرد و مطالعات اجتماعی به ما بگوید كه مداخلات برنامه ریزی شده مقرون به صرفه هست یا خیر.
وی تصریح كرد: تصمیم گیری درباره كلانشهر تهران با جمعیت 10 میلیونی مبحث مهمی است و نمی توان در اتاق های دربسته، تك بعدی و تنها با در نظر گرفتن كاهش انرژی یا بار ترافیك، در این مورد تصمیم گیری كرد بلكه باید عوارض و تبعات اجتماعی هم سنجیده شود.
وی افزود: اثرات تغییر ساعت كاری در زمینه مصرف انرژی و كاهش بار ترافیك قابل اندازه گیری است و معادل ریالی آن برآورد می گردد اما اینكه این تغییر چه میزان بر مولفه های اجتماعی همچون انسجام خانواده ها، روابط دورن خانوادگی و به صورت كلی تعاملات و ارتباطات اجتماعی تاثیر گذار است هم باید مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: آیا برای اجرای این طرح پیشنهادی، تغییر در روابط اجتماعی و نتایج مثبت و منفی آن هم اندازه گیری و معادل ریالی آن محاسبه شده است.
محبوبی توضیح داد: بعنوان نمونه در یك خانواده اگر مادر شاغل ساعت 7 بامداد سر كار برود، فرزندش ساعت 8 به مدرسه برود و پدر خانواده ساعت 9 به محل كسب و كار برود، روابط این خانواده را چطور می خواهیم مدیریت نماییم.
وی با اشاره به نتایج یك بررسی درباره تغییر ساعت رسمی كشور اضافه كرد: در سال 93، وزارت كشور با همكاری دفتر سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مطالعه ای درباره تاثیرات اجتماعی این تغییر انجام داد.
وی افزود: بر مبنای نتایج پژوهش انجام شده، اجرای این سیاست بر سلامت روان جامعه تاثیر منفی می گذارد اما این مساله صرفا به علت صرفه جویی در مصرف انرژی و بدون در نظر گرفتن نتایج آن بر سلامت روان افراد جامعه اعمال می گردد.
این جامعه شناس تصریح كرد: جامعه نیازمند انسان های توسعه یافته است و اگر افراد در هر سطحی از روان سالم و با نشاط برخوردار باشند، عملكرد مطلوب تری خواهند داشت.
اجتمام*3229* 3063


1397/06/03
15:50:47
5.0 / 5
1994
تگهای خبر: سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif